Titulní obrázek


Nový Nissan Almera

Japonská automobilka nabízela model Nissan Almera v Evropě ve dvou generacích. V Rusku se však prodával jako monitorovaný tříprostorový sedan N17. Ten právě nový model G11 vystřídá.

Pod kapotou je zážehový čtyřválec objemu 1,6 l se čtyřventilovou technikou poskytuje výkon 75 kW (102 k). O přenos točivého momentu 145 Nm se stará dvojice převodovek: pětistupňový manuál nebo čtyřstupňový automat. Motor má zespodu kryt z poctivého ocelového plechu o tloušťce 2 mm. Podvozek s rozvorem 2700 mm se chlubí světlostí 160 mm, pouze v místě krytu pohonné jednotky je snížena na 145 mm. Zesílené vzpěry McPherson vpředu a zadní tuhou nápravu doplňují vinuté pružiny, patřičně dimenzované tlumiče a přední stabilizátor. Chromované prvky klasické tříprostorové karoserie mají speciální ochranu proti korozi. Auto je 4656 mm dlouhé.

Nissan pro model nabízí v celkem sedmi druzích laku: bílý a šest odstínů metalíz. Již zmíněný zavazadelník má objem 500 l, vnitřní madlo a uvnitř také plnohodnotnou rezervu. Interiér nezapře, že využívá komponentů aliance s Renaultem, ruská Almera je hlavně levným sedanem, byť by měla poskytovat pětici pasažérů stejně prostoru jako o dvě kategorie větší vozy. Hlavní rozměry nasvědčují, že se posádka tísnit nebude. Cílovou skupinou jsou otcové rodin z větších regionálních měst, kteří budou sedan využívat k cestám do práce i na víkend. Při pohledu na vůz je to celkem logické. Almera nepostrádá patřičně výkonné topení a ventilaci kvůli extrémním teplotám, v ruské zimě musí nastartovat napoprvé. Základ bude určitě pouze se dvěma airbagy a ABS, ale Comfort má už dálkové centrální zamykání, chrom na karoserii i uvnitř, vyhřívaná lakovaná zrcátka, mlhovky, palubní počítač a zima nebude Rusům ani na předních sedadlech.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Tekna nabídne navíc klimatizaci, audio s CD/MP3, Bluetooth, AUX vstupem a čtyřmi reproduktory, kožený volant, elektrická okna i vzadu a patnáctipalcová litá kola. Almera se bude v Rusku dokonce vyrábět, konkrétně v Togliatti. Prodávat se začne v úvodu příštího roku. Za prvních pět měsíců roku letošního patřilo Nissanu ve velké zemi na východě 5,9 % trhu. Do roku 2016 chce podíl zvýšit na 10 %.