Titulní obrázek


I nepoškrábatelný lak lze poškrábat

Kdyby majitelé mohli, kolem svých aut by neváhali stavět elektrický ohradník, který by odpuzoval všechny v okolí. Obávají se o svého plechového miláčka, aby jim ho někdo, jak se říká, neobjel klíčem nebo do něj nenacouval. Nepoškrábatelný lak proto jejich uším jistě zní jako rajská hudba.

Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.

Ve srovnání s běžnými čirými laky, které jsou používány, mají vyšší odolnost vůči myčkám a poškrábání od větví stromů. Tento speciální lak vůz neochrání ani před odletujícími kamínky. Krátký je také na hřebík, klíč nebo korunu závistivce. Pokud nanolak poškrábete jemně, jeho vlastností je, že se dokáže sám znovu zacelit, když ho vystavíte slunečním paprskům. Odtud také původ označení některých výrobců, kteří tyto laky nazývají samoopravitelné.

Výrobců, kteří tento lak nabízejí, zatím není mnoho. Technologií poškrábání odolných laků se dlouhá léta zabývaly automobilky jako Mercedes-Benz, Nissan a v současnosti se přidává také Lexus. Mercedes tyto laky aplikuje na všechny své modely kromě dostupnějších tříd A a B. Lexus a Nissan jakož i jeho odnož Infiniti jej nabízejí jen u vrcholných řad. Ovšem i tato luxusní auta se časem dostanou do bazarů a posléze i mimo značkové opravny. Je tam jeden aspekt, který by si konečný uživatel měl uvědomit. Měl by počítat s tím, že pokud ho nechá opravovat po nějaké kolizi, měl by být použit stejný lakovací materiál s obdobnými vlastnostmi. Po půl roce ježdění do myčky by totiž mohl majitel s nemilým překvapením zjistit, že opravené místo je najednou o poznání šedivější než původní lak.

Poškrábání odolnějšími laky to prý všechno začíná. Nanotechnolgie, které se mají výrazně projevit také v této oblasti, slibují například využívat laku k výrobě elektřiny – karosérie se může změnit v obrovský fotovoltaický článek. Další spíš zábavnou funkcí je změna barvy auta stiskem tlačítka. To vše slibují lakýrníci zhruba do patnácti let.