Titulní obrázek


Česká vláda nechce podpořit elektromobil Leaf

Nissan Leaf obohatil zahraniční trhy již před dvěma lety. V České republice jej však stále nepotkáme. Prozatím se totiž nepovedlo vyjednat pro elektromobil státní podporu.

Automobilka Nissan jedná s českou vládou, jestli by pro elektromobily zavedla nějaký typ podpory. Pokud by na to kývla, mohli by Leaf uvést na český trh do tří let.

Automobilka zatím prodala devatenáct tisíc kusů a teď jich prodává tak tisíc až tisíc pět set měsíčně. Před dvěma lety přišel největší prodejní boom. Kupovali ho hlavně uvědomělí lidé, kteří se zajímají o životní prostředí. Nyní je to spíše stagnace, takže je potřeba trh znovu pobídnout. Například tím, že plánují ještě vylepšit technologii Leafu.

Nejzajímavějšími destinacemi pro prodej modelu Leaf v Evropy je určitě Norsko. Díky podpoře, kterou norská vláda nabízí, platí Norové za Leaf zhruba stejně jako za normální benzinové nebo dieselové auto. Velice silný trh představuje také Holandsko a Velká Británie. Obecně se dá říct, že Leafu se daří všude, kde pro něj vláda připravila nějaké zvýhodnění, protože šetří životní prostředí dané země.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Na jedno dobití ujede zhruba 180 kilometrů, v závislosti na tom, jestli například používáte klimatizaci nebo další vnitřní vybavení. Dobíjet se dá běžně doma, speciální zástrčkou, kterou má člověk nainstalovanou v domě. Dobíjení trvá zhruba osm hodin, takže když přijdete večer domů a dáte kabel do zásuvky, ráno je auto dobité. Spotřeba energie je ale při dobíjení velmi vysoká, to znamená že je třeba mít speciální elektrický okruh v domě, aby nedošlo k výpadkům energie. Celá instalace vyjde zhruba na osm set eur, takže asi dvacet tisíc korun.

Vtip je v tom, že elektrická energie je mnohem levnější než benzin nebo nafta. Nissan spočítal, že s vládní podporou se cena auta, která by byla na českém trhu zhruba osm set tisíc korun, vrátí do šesti let.

Vše záleží na tom, jestli se v Česku podaří vyjednat vládní podporu. Produkt je hotový, ale v tomhle směru je Česko stále ještě vyvíjející se zemí. Česká vláda se však nechce nechat přesvědčit. A prodej elektromobilů nechce začít nějak podporovat.