Titulní obrázek


Černé skříňky již nebudou samozřejmostí jen v letadlech

Černé skříňky již nebudou povinné jen v letadlech, nybrž i v automobilech. S platností pravidla přišla NHTSA. Povinné však prozatím nejsou, ovšem výrobci se jimi musí řídit už od 1.září. 

Již je i schválen zákon, který normalizuje používání černých skříněk, tedy přístup k datům, kdo s nimi bude nakládat apod. Všechny automobilky, které tak od 1. září 2012 vybaví auto prodávané v USA černou skříňkou, musí splnit tyto podmínky.

Některé značky už teď dávají do aut záznamová zařízení, například Nissan, který monitoroval, jak majitelé zachází s modelem GT-R, který dost trpěl na opotřebování převodovky a diferenciálů. Nový zákon určí, co přesně musí černá skříňka zaznamenávat a jak (a kým) se budou data vyhodnocovat.

Záznamové zařízení bude snímat určitý časový údaj, aby bylo možné analyzovat, co se dělo před osudným okamžikem. Vyhodnocovat se bude přetížení, poloha pedálů, natočení volantu, otáčky jednotlivých kol atd. To by mělo pomoci při objasňování nehod nejen policii, ale třeba také pojišťovnám a automobilkám, zda šlo o chybu řidiče nebo technickou závadu.

Povinné ručení 2012: V letošním roce se ceny povinného ručení dostaly vlivem konkurence na historická minima. Máte-li starší smlouvu, porovnejte si vaši platbu s některou online kalkulaček povinného ručení.

Zákon o černých skříňkách má ale docela dost odpůrců, kteří se obávají zneužívání osobních údajů. Dá se to pochopit, protože přeci jen se jedná o váš soukromý majetek. Například prostředky hromadné dopravy už nyní mají černé skříňky několik let. Evropská Unie také plánuje podobné zařízení a pravděpodobně sjednotí metodu vyhodnocování s tou americkou.